Kontak: (+49) 5222. 2899-0

Kronika

Ponad 90-letnia historia firmy Coko-Werk – historia pełna ważnych zwrotów i wielu wydarzeń, rozwoju, wynalazków i odkryć. Z biegiem czasu weszliśmy w XXI. wiek, a dzięki nieustannym sukcesom przedsiębiorstwo stało się ważnym aktorem na globalnej scenie.

Odkrycie nowego materiału – tworzyw sztucznych – na przełomie lat 60. i 70. skutkowało jego gwałtownym rozwojem, a firma Coko wykorzystała ten moment, i razem z ambitną kadrą pracowniczą, niezmiennie i intensywnie rozwijała swoją działalność. Elastyczność i dążenie do dostarczania najlepszej jakości pozwoliły na nieprzerwane umacnianie wizerunku i rangi przedsiębiorstwa w oczach klientów, i miały decydujący wkład w jego rozwój.

Prześledźmy razem pasjonującą historię firmy Coko i przeżyjmy jeszcze raz 100 lat działalności rodzinnego przedsiębiorstwa średniej wielkości z regionu Lippe.1926

W tym roku miały miejsce ważne wydarzenia. Niemcy stały się stałym członkiem Ligi Narodów, w Londynie publicznie zaprezentowano telewizję. Niestety nadchodzący kryzys gospodarczy nie ominął Niemiec. Jedynie nielicznym dany był gospodarczy sukces. W tych ciężkich latach recesji Conrad Koch z konieczności uczynił cnotę i w 1926 r. w Kassel założył spółkę Coko. Nazwa firmy wywodzi się z jego imienia i nazwiska, a w logo firmy do dzisiaj można zauważyć jego własny projekt. Działalnością firmy była produkcja i dystrybucja elektrostatycznych urządzeń czyszczących.

1941

Pierwsze sukcesy nie dały długo na siebie czekać. Produkty z celuloidu cieszyły się niezwykłym powodzeniem. Ale późne lata 30. oznaczały dla firmy kolejne przyhamowanie rozwoju. Po wybuchu wojny przetwórstwo celuloidu zostało ograniczone do minimum.

Ponadto narastające zniszczenia na skutek bombardowań miały tak negatywny wpływ na produkcję spółki Coko, że w 1941 r. Conrad Koch musiał podjąć decyzję o przeniesieniu swojego zakładu do Metzu. W nowych pomieszczeniach produkcyjnych rozwinął on produkcję tworzyw sztucznych dla innych branż, wytwarzając elementy wtryskowe.

1944

W 1944 r., jeszcze przed zakończeniem wojny, siedziba firmy została przeniesiona z Metzu do Schötmar – przedmieścia Bad Salzuflen. Tam też firma ugruntowała swoją markę w produkcji celuloidu i zapewniała wysoko wykwalifikowanych pracowników. Conrad Koch rozpoczął produkcję w Schötmar w budynkach przy Uferstrasse.

We właściwym czasie Conrad Koch zaobserwował spadek znaczenia celuloidu i z pełną mocą przestawił się na przetwórstwo nowoczesnych tworzyw sztucznych.

1949

Początki bywają trudne. Siedziba Coko-Werk, przy Uferstrasse Coko-Werk w pierwszych latach działalności była tylko tymczasowa. Pozytywny rozwój zakładu, po zakończeniu wojny szybko zaowocował rezygnacją z wynajmowanych pomieszczeń. Konieczna była własna posesja!

Wreszcie, w roku założenia Republiki Federalnej Niemiec zakupiono działkę w dzielnicy przemysłowej przy Otto-Hahn-Straße.

1951

W 1951 roku Conrad Koch wraz ze swoją załogą świętował położenie kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny. Z coraz większymi sukcesami firma Coko produkowała swoje towary i eksportowała je na cały świat. Wkrótce „niełamliwy nylonowy grzebień” stał się liderem i zyskał światową sławę. W 1952 r. park maszynowy został rozbudowany o własny dział produkcji narzędzi, zakres usług firmy uległ rozszerzeniu.

Produkowane techniką wtryskową figurki do margaryny – coś w rodzaju „jajka z niespodzianką” dla powojennych dzieci – wypuszczano na rynek w wielkich ilościach. Od 1952 r. ta gałąź produkcji stała się fundamentem dla produkcji wtryskowej wszystkich termoplastycznych tworzyw sztucznych.

1969

Ważnym krokiem milowym w rozwoju Coko-Werk było położenie kamienia węgielnego, w 1969 r. pod nowoczesny zakład na terenie przemysłowym w dzielnicy Holzhausen, gdzie powstał obiekt o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Zastosowanie nowych metod produkcji, różnorodne patenty i wzorce użytkowe stały się już wówczas podstawą nieprzerwanej ekspansji przedsiębiorstwa w kolejnych latach.

Typowymi produktami Coko w 60. latach były części do mebli krajowych fabryk meblarskich, a potem artykuły reklamowe dla takich klientów, jak HB, Brinkmann, Reemtsma, Beiersdorf i Schwarzkopf, oraz rozdmuchiwane plastikowe butelki i puszki na środki czyszczące, m.in. dla Colgate Palmolive (Ajax).

1971

Reinhard Spieker, który po studiach pracował dla Coko-Werk już od 1962 r., po krótkiej przerwie, przejmuje w 1971 r. kierownictwo firmy. W 1972 r. Willi Koerner został w przedsiębiorstwie prokurentem i dyrektorem ds. sprzedaży. Następnie, w 1973 r. Manfred Saarmann powołany został na prezesa zarządu ds. handlu i wreszcie w 1980 r. Klaus Dreskrüger jako kierownik zakładu uzupełnił zarząd.

Od tej daty nowy zarząd wyznacza cele i dysponując obszerną wiedzą techniczną określa dalszy owocny rozwój przedsiębiorstwa. I tak w latach 70. firma Coko produkuje części obudowy urządzeń i – jako innowacja – pierwsze obudowy komputerów Nixdorf i pierwsze klawiatury dla Philipsa. W tych samych latach zakład rozszerzył produkcję o duże elementy – również lakierowane – z pianek termoplastycznych dla zakładów meblarskich w regionie Lippe, którym Coko Kunststoffwerk zapewnił znaczny wzrost sprzedaży.

1985

Nowy zarząd pozyskuje do kręgu klientów znane, duże koncerny z różnych branż. I tak przykładowo produkowano obudowy dla zyskującego wielką sławę komputera Commodore C 64. Również IBM, NCR i HP powierzyły przedsiębiorstwu produkcję elementów swoich obudów. Podobnie postąpiły takie firmy, jak Buderus czy Wolf Garten Rasenmäher.

Oto kolejny krok milowy w historii firmy: ze względu na stały rozwój konieczne stało się wybudowanie w 1985 r. dwóch dużych hal produkcyjnych i budynku administracyjnego przy Porschestrasse 9-11 w Holzhausen. Przecież postęp nie zna granic!

1991

Upadek muru berlińskiego i pozyskanie rynków w nowych krajach związkowych stworzyło dla przemysłu nowe możliwości zbytu. Gospodarka nabrała rozpędu, ale zleceniodawcy stali się też bardziej wymagający.

Nasz klient nasz pan! Celem firmy Coko zawsze była inicjatywa. Takie też było dążenie do spełniania oczekiwań klientów.

Dlatego stałe polepszanie jakości, w rozumieniu certyfikatu zgodnie z DIN ISO 9001 i podwyższenie kwalifikacji zgodnie z VDA 6.1, a także bieżące szkolenia pracowników to tylko dwa przykłady codziennej pracy Coko. Firmie nigdy nie unikała odpowiedzialności za środowisko naturalne i recykling. W 1997 r. przeprowadzono walidację zgodnie z audytem ekologicznym VO, to samo dotyczyło certyfikacji zgodnie z DIN EN ISO 14.001.

 

2000

Jesteśmy ukierunkowani na skuteczne podejmowanie wszystkich przyszłych wyzwań. Z biegiem czasu firma stała się jednym z wiodących w swojej branży. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo zajmuje już powierzchnię 35 000 m². Coko jako dostawca systemowy oferuje kompleksowe usługi, jak doradztwo w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, własny dział konstrukcji narzędzi, uszlachetnianie powierzchniowe i montaż podzespołów w gotowe do zastosowania produkty finalne. Kompleksowe zarządzanie jakością zgodnie z międzynarodowymi standardami rozumiemy jako oczywiste zobowiązanie.

Stale rosnące obroty są symbolem ponadprzeciętnego rozwoju przedsiębiorstwa i wpisują się one do historii firmy. Pierwszy raz w 2000 r. przekroczono magiczną granicę 100 milionów DM.

Założenie oddziału w Polsce (Shop in Shop) i rozszerzenie certyfikatu zgodnie z VDA 6.1 w Bad Salzuflen.

2007

W 2007 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu w siedzibie w Bad Salzuflen systemu SAP jako nowego systemu ERP, który został po roku zainstalowany. Ponadto firma Coko zainwestowała w zakupienie oprogramowania MoldFlow Simulations.

W tym samym roku wybudowano w Bad Salzuflen salon prezentacyjny wraz z biurami działu handlowego. Klienci i inni goście mogą tu podziwiać całą gamę produktów.

 

2010

Coko uruchamia nową lakiernię.

Aby sprostać postępującej globalizacji i realizować bezpośrednie dostawy dla największego, lokalnego klienta, Bosch & Siemens Hausgeräte, mającego już swoje zakłady w Turcji, zarząd zdecydował się na założenie tam w 2010 r. nowego zakładu, który rok później rozpoczął produkcję.

2011

Tuż przed końcem 2010 r. firma Coko, razem ze swoimi zakładami produkcyjnymi w Bad Salzuflen, Łodzi (Polska) i Cerkezköy (Turcja) przekroczyła magiczną granicę 100 mln Euro obrotów.

Nowy zakład w Turcji rozpoczyna produkcję.

Polski rynek rozwijał się w ostatnich latach bardzo gwałtownie. Stało się to jedną z przyczyn podjęcia decyzji o budowie kolejnego zakładu produkcyjnego, w Polsce, w 2011 r. Dotychczasowy zakład w Łodzi osiągnął już granice swojej rozbudowy.

Odpowiedni teren zakupiono przy lotnisku w Łodzi i wybudowano tam halę o porównywalnej wielkości, jak ta w dotychczasowym zakładzie.

Produkcję prowadzi się tam od początku września 2012.

2014

Ukończenie i uruchomienie zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania w zakładzie w Bad Salzuflen. W 2013 r. zainwestowano 5 mln Euro w wybudowanie nowej hali logistycznej, ponieważ stale rosły wymagania klientów i konieczne było skoncentrowanie się na optymalizacji procesów logistycznych,

 

Praca w Coko:
Coko jako pracodawca

Dobrze wyszkoleni pracownicy to synonim jakości naszej pracy.

Kariera

Wyróżnienia i certyfikaty

Stale rosną nie tylko wymagania klientów – również my sami stawiamy sobie coraz większe wymagania w celu zachowania pożądanej jakości.

Wyróżnienia i certyfikaty

Lokalizacje

Coko znana jest z procesów wtryskiwania tworzyw sztucznych i wyspecjalizowana w produkcji dużych elementów. Produkcja przeznaczona jest głównie dla branży [...]

Lokalizacje

(+48) (42) 253 11 00

biuro_Lodz@coko-werk.de

Formularz kontaktowy