Dummy

Inno wacje

Inno wacje

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Państwa wymagania są w dobrych rękach

Jako dostawca systemowy w sektorze tworzyw sztucznych charakteryzujemy się elastycznością, doświadczeniem i szybkością.

Odkryj Coko

Prototypy, małe serie, duże serie i własna produkcja narzędzi

Niezależnie od sektora, realizujemy projekty na czas

Szybki czas reakcji dzięki wydajnym procesom między działami

Coko - Twój inowacyjny partner od pierwszego dnia

Dzięki ponad 90-letniej historii Coko-Werk zyskała międzynarodową pozycję w swojej branży. Rozwój rozpoczął się w latach 60 oraz na początku lat 70. XX wieku wraz z odkryciem plastiku. Coko umiejętnie to wykorzystało i wraz z oddanym zespołem postawiło na ciągły dalszy rozwój. Elastyczność i standardy jakości pozwoliły stale powiększać bazę klientów, w tym znane międziynarodowe firmy. Poznaj fascynującą historię tej rodzinnej firmy z siedzibą w Lippe, która pomyślnie rozwija się od prawie stu lat.

Kamienie milowe oraz sukcesy - Kronika historii naszej firmy

1926
Rok 1926 obfitowała w wiele ważnych wydarzeń ale bez wątpienie najistotniejszym stał się największy kryzys gospodarczy, który niestety nie ominął również Niemiec. W tym czasie . jedynie nielicznym dany był gospodarczy sukces. W tych trudnych latach recesji Conrad Koch założył Coko Gesellschaft w Kassel w 1926 roku. Nazwa firmy, którą utworzył z pierwszych liter imienia i nazwiska oraz logo, które sam zaprojektował, kojarzą się z właścicielem. Przedmiotem działalności firmy była produkcja i sprzedaż czyszczących urządzeń dejonizujących.
1941
Produkty z celuloidu, cieszyły się niezwykłym powodzeniem. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Firma od samego początku charakteryzowała się wysoką dynamiką wzrost, jednak późne lata 30 oznaczały dla firmy przyhamowanie rozwoju. Po wybuchu wojny przetwórstwo celuloidu zostało ograniczone do minimum, ponadto narastające zniszczenia infrastruktury przemysłowej na skutek bombardowań i brak możliwości zapewnienia efektywnej produkcji spółki Coko, stały się przyczyną podjęcia decyzji przez Conrada Kocha o przeniesieniu swojego zakładu do Metz w 1941 r. Wraz ze zmianą lokalizacji i jednocześnie zewnętrznych warunków gospodarczych nastąpiło przebranżowienie przedsiębiorstwa i w nowym zakładzie rozpoczęto produkcję elementów z tworzyw sztucznych metodą wtryskową.
1944
W 1944 r., jeszcze przed zakończeniem wojny, siedziba firmy została ponownie przeniesiona z Metzu do Schötmar – przedmieścia Bad Salzuflen. Conrad Koch rozpoczął produkcję w Schötmar w budynkach przy Uferstrasse. Tam też firma ugruntowała swoją markę w produkcji celuloidu, zapewniając jakość w oparciu o wysoki poziom kwalifikacji swoich pracowników. We właściwym czasie Conrad Koch zaobserwował spadek znaczenia celuloidu i z pełną mocą przestawił się na przetwórstwo nowoczesnych tworzyw sztucznych.
1949
Początki bywają trudne. Siedziba Coko-Werk, przy Uferstrasse Coko-Werk okazała się lokalizacją przejściową i tymczasową. Zmiana na lepsze warunków ekonomicznych w pierwszych latach powojennych a tym samym dalszy pozytywny rozwój zakładu, pozwolił realnie myśleć o zapewnieniu stabilizacji firmy i rezygnacji z wynajmowanych pomieszczeń. Umocnienie pozycji miało zapewnić nabycie własnej nieruchomości, która umożliwiałaby swobodną inwestycję w infrastrukturę przedsiębiorstwa. W roku założenia Republiki Federalnej Niemiec cel ten zrealizowano i nabyto nieruchomość w dzielnicy przemysłowej przy Otto-Hahn-Straße.
1951
W 1951 roku Conrad Koch wraz ze swoją załogą świętował wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny. Z coraz większymi sukcesami firma Coko produkowała i eksportowała swoje towary w świat. Wkrótce „niełamliwy nylonowy grzebień” stał się rynkowym przebojem i zyskał światową sławę. W 1952 r. park maszynowy został rozbudowany o własny dział produkcji narzędzi. Dzięki tej inwestycji zakres działalności firmy uległ rozszerzeniu o usługi związane z przygotowaniem narzędzi dla innych producentów z branży. Produkowane techniką wtryskową figurki do margaryny – coś w rodzaju „jajka z niespodzianką” dla powojennych dzieci – cieszyły się ogromnym popytem. Od 1952 r. ta gałąź produkcji stała się fundamentem dla produkcji wtryskowej wszystkich termoplastycznych tworzyw sztucznych.
1969
Ważnym krokiem milowym w rozwoju Coko-Werk było położenie kamienia węgielnego, w 1969 r. pod nowoczesny zakład na terenie przemysłowym w dzielnicy Holzhausen, gdzie powstał obiekt o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Zastosowanie pionierskich metod produkcji oraz wdrożenie różnorodnych patentów wzorców użytkowych stały się podstawą nieprzerwanej ekspansji przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Typowymi produktami Coko w latach 60. Były elementy wykończenia mebli, artykuły reklamowe dla takich klientów jak, HB, Brinkmann, Reemtsma, Beiersdorf i Schwarzkopf, oraz rozdmuchiwane plastikowe butelki i puszki na środki czystości, m.in. dla Colgate Palmolive (Ajax).
1971
W 1971 r. Reinhard Spieker, który od czasów studiów(1962) zawodowo związany był z Coko-Werk przejmuje kierownictwo firmy. W 1972 r. Willi Koerner zostaje mianowany prokurentem i dyrektorem ds. sprzedaży. Następnie, w 1973 r. Manfred Saarmann powołany został na prezesa zarządu ds. handlu. w 1980 r. Klaus Dreskrüger, jako kierownik zakładu, uzupełnił zarząd. Od tej daty nowy zarząd będzie określał strategię przedsiębiorstwa i wartość organizacji w oparciu o głęboką wiedzę technologiczną, utrzymując dalszy owocny rozwój zakładu. W latach 70. firma Coko produkuje części obudowy urządzeń, w tym ówcześnie innowacyjne, pierwsze obudowy komputerów Nixdorf i pierwsze klawiatury dla Philipsa. W tych samych latach zakład rozszerzył produkcję o elementy dużych rozmiarów, również lakierowane oraz z pianek termoplastycznych dla zakładów meblarskich. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom i produktom, Coko Kunststoffwerk zapewnił znaczny wzrost sprzedaży swoim partnerom z regioniu Lippe.
1985
Nowy zarząd pozyskuje do grona klientów znane, duże koncerny z różnych branż. I tak dla przykładu produkowano obudowy dla zyskującego wielką sławę komputera Commodore C 64. Również IBM, NCR i HP powierzyły przedsiębiorstwu produkcję elementów swoich obudów. Podobnie postąpiły takie firmy, jak Buderus czy Wolf Garten Rasenmäher. Oto kolejny krok milowy w historii firmy. Ze względu na stały rozwój konieczne stało się wybudowanie w 1985 r. dwóch dużych hal produkcyjnych wraz z  budynkiem administracyjnym przy Porschestrasse 9-11 w Holzhausen. Przecież postęp nie zna granic!
1991
Upadek muru berlińskiego i pozyskanie rynków w nowych krajach byłego bloku wschodniego otworzyło dla przemysłu nowe możliwości zbytu. Gospodarka nabrała rozpędu, ale zleceniodawcy stali się też bardziej wymagający. „Nasz klient nasz Pan!” Celem firmy Coko zawsze było dążenie do spełniania oczekiwań klientów. Dlatego stałe polepszanie jakości, w rozumieniu certyfikatu zgodnie z DIN ISO 9001 i podwyższenie kwalifikacji zgodnie z VDA 6.1, a także bieżące szkolenia pracowników to tylko dwa przykłady codziennej pracy Coko. Firmie nigdy nie unikała odpowiedzialności za środowisko naturalne i recykling. W 1997 r. przeprowadzono walidację zgodnie z audytem ekologicznym VO, to samo dotyczyło certyfikacji zgodnie z DIN EN ISO 14.001.
2000
Jesteśmy ukierunkowani na skuteczne podejmowanie wszystkich przyszłych wyzwań. Z biegiem czasu firma stała się jednym z wiodących w swojej branży. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo zajmuje już powierzchnię 35 000 m². Coko jako dostawca systemowy oferuje kompleksowe usługi, jak doradztwo w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, własny dział konstrukcji narzędzi, uszlachetnianie powierzchniowe i montaż podzespołów w gotowe do zastosowania produkty finalne. Kompleksowe zarządzanie jakością zgodnie z międzynarodowymi standardami rozumiemy jako oczywiste zobowiązanie. Stale rosnące obroty są symbolem ponadprzeciętnego rozwoju przedsiębiorstwa i wpisują się one do historii firmy. Pierwszy raz w 2000 r. przekroczono magiczną granicę 100 milionów DM. Założenie oddziału w Polsce (Shop in Shop) i rozszerzenie certyfikatu zgodnie z VDA 6.1 w Bad Salzuflen.
2007
W 2007 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu w siedzibie w Bad Salzuflen systemu SAP jako nowego systemu ERP, który został po roku zainstalowany. Ponadto firma Coko zainwestowała w zakupienie oprogramowania MoldFlow Simulations. W tym samym roku wybudowano w Bad Salzuflen salon prezentacyjny wraz z biurami działu handlowego. Klienci i inni goście mogą tu podziwiać całą gamę produktów.
2010
Coko uruchamia nową lakiernię. Aby sprostać postępującej globalizacji i realizować bezpośrednie dostawy dla największego, lokalnego klienta, Bosch & Siemens Hausgeräte, mającego już swoje zakłady w Turcji, zarząd zdecydował się na założenie tam w 2010 r. nowego zakładu, który rok później rozpoczął produkcję.
2011
Tuż przed końcem 2010 r. firma Coko, razem ze swoimi zakładami produkcyjnymi w Bad Salzuflen, Łodzi (Polska) i Cerkezköy (Turcja) przekroczyła magiczną granicę 100 mln Euro obrotów. Nowy zakład w Turcji rozpoczyna produkcję. Polski rynek rozwijał się w ostatnich latach bardzo gwałtownie. Stało się to jedną z przyczyn podjęcia decyzji o budowie kolejnego zakładu produkcyjnego, w Polsce, w 2011 r. Dotychczasowy zakład w Łodzi osiągnął już granice swojej rozbudowy. Odpowiedni teren zakupiono przy lotnisku w Łodzi i wybudowano tam halę o porównywalnej wielkości, jak ta w dotychczasowym zakładzie. Produkcję prowadzi się tam od początku września 2012.
2014
Ukończono i uruchomiono zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania w zakładzie w Bad Salzuflen. W 2013 r. zainwestowano 5 mln Euro w wybudowanie nowej hali logistycznej, ponieważ stale rosły wymagania klientów i konieczne było skoncentrowanie się na optymalizacji procesów logistycznych.